Veli TÜRKARSLAN:  WEB SİTEME HOŞ GELDİNİZ  
 

       ÖZGEÇMİŞİM:

             2 Mayıs 1962’de; Bademlerin çiçek açtığı, çağlaların tomurcuk verdiği, sarı çiğdemlerin arılarla sarmal olduğu,mor menekşelerin doğayla kucaklaştığı, kekik kokan dağlarında, Erenlerin ütopyasında, üzüm bağlarının tiyek zamanında, iğde ağaçlarının nazlı kokularında, 9 erin yuvasında, kısacası Veli Baba Diyarında; Bir sabah vakti, tan ağarırken, şafak sökerken, gözlerimi dünyaya açmışım.

Ehlibeytin,Oniki imamların,Ondört masum’u-pakın,Onyedi kemer-bestin,Pir Sultan’ın,Şeyh Bedrettin’in,Nesimi’nin,Hünkar-ı Pir Serçeşme Hacı Bektaşi Veli’nin,Nuru Nebi-Keremi Ali’nin,Kızıldeli,Balım Sultan,Abdal Musa Sultan,Kaygusuz Sultan,Hubyar Sultan,İki Cihan Hazinedarı Seyit Veli Baba Sultan’ın soyundan gelmişim.

Atalarım; Abbaslardan  İbrahim Efendi,Govacılardan Ahmet Elbiz,Nenelerim; Döne ve Ümmühan,Babam Derviş Hüseyin,Anam Govacı Fadime’den hayata doğmuşum.

               Dedelerin,Mürşitlerin,Rehberlerin,12 Hizmet Ehlinin, Taliplerin, Canların, Erenlerin harman olduğu,gerçek aşıkların,ozanların hakkı kendinde bulduğu,sabahlara kadar türkülerin,deyişlerin,semahların,nefeslerin,buyrukların, ezgileriyle yoğun olduğu bir dünyada;varlığımı bulmuşum.

Şahturnalar,Davut Sulariler,Mahsuniler,Neşet Ertaşlar,Muharrem Ertaşlar,Hacı Taşanlar,Çekiç Aliler ve nice yöresel ozanlarla ve bunları gönlüne,yüreğine,bağrına basan,Hak aşkıyla yanan bir Deryada yoldaş olmuşum.

Dürüstlüğün,onurun,erdemin sembolü ULUĞBEY’de;1400 yıllık bir kültürü yaşatan,yaklaşık bu 3500 kişilik büyük bir halkın;geçmişi geleceğe bağlayan onurlu duruşuyla gurur duymuşum.

Türbede yatan Hüseyin gazi,Hasan Gazi,Veliyittin Gazi,Hatice Sultan,Mustafa Gazi,Ali Müfred,Cafer,Fatıma Sultan,keramet ehli İki Cihan Hazinedarı Seyit Veli Baba Sultanın himmetiyle Hakla yesan olan pirlerle ve mürşitlerle,Zeynali  dedeler,Ali Rıza dedelerle çocukluk dönemimde,ayn-i cemde kendimi hakka yakın bulmuşum.

Köyümü bekleyen dokuz Er;Ahdıbek dede,İğdecik,Hıdır Baba,Sümbül Arap,Gelincik,Karaca Ahmet,Akşemsettin,Hasan dede,Yalıncak erenlerin ışığında hakikatı görmüşüm.

Eğitim yuvası,Erenler ovası,Alimlerin divası Veli Baba Sultan Yurdunda yetişen nice Bilim adamları,Hakikat insanları,Can dostları ve Ehlibeyt sevdalıları ile ayn-i cemde safa durmuşum.

1979 yılında bende diğer büyüklerimiz gibi,gurbet elde başlayan ilk üniversite çağlarımdan itibaren,memleket hasreti,ayrılık hasreti,yar hasreti,dost hasreti ile yanıp tutuşmuşum.

Aşıklar  Gecesinde dönülen semahları ,gelin çıkarken kadınların yaktığı ağıtları,yerel ozanların çığırdığı otantik bozlakları,zakirlerin,dedelerin hakkın kelamıyla dile getirdiği nefesleri,buyrukları dinleyerek büyümüşüm.

Gençliğimde gecenin bir vaktinde düğünlerde yenilen etli yaprak aşını,yazın bağlarında üzümünü,ovasında elmasını,kayısısını,dağlarında çiğdemini,eğrideresinde balını,mezelerinde bademini,çeykemde mantarını,hasat zamanı bulgurunu,kışın sıkılan kuyruğunu,muharrem ayında aşuresini,akşamlarında keşkeğini,düğünlerinde tatlıaşını,kurbanlarında banağını,kış aylarında arapaşını,yaylalarında kaymağını ve  sütlüaşını,baharında haşhaşlı pilavını,goruk suyunu,sabahları pekmezini,dede evinde lokmasını,festivalinde etli pilavını,dost meclisinde demini içerek can bulmuşum.

Yedek subaylık dönemimden sonra çalıştığım,Balıkesir Kepsut yeraltı linyit işletmesi ve Erzincan Kop krom tesislerinde Gülüm Dede,Haydar Dedelerle beraber çalışmış,geceleri erkanlarına katılmışım.

1986 mayısında göreve başladığım Zonguldak Maden Ocaklarında;tüm emekçi,proleter,maden işçileriyle aynı emek ekseninde durmuşum.

Her an grizu,göçük,yangın,gaz zehirlenmesiyle dolu bu yer altı dünyasında;doğa güçleriyle savaşta vardiya ve ocak mühendisi olarak uzun yıllar görevde bulunmuşum.

Bir ehlibeyt sevdalısı,Oniki imamların yolcusu,iki Cihan Hazinedarı Seyit Veli Baba Sultan’ın enel-hak komşusu,Ulu Önder Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyetin bekçisi ve savunucusu olarak;Veli Baba Yurdunda doğduğum,Uluğbey’li olduğum için her daim gurur duyuyorum.

 

© 2008 Veli Turk Arslan Tüm Hakları Saklıdır                         Tasarım: Ajfe.Net