Veli TÜRKARSLAN:  WEB SİTEME HOŞ GELDİNİZ  
 

       BELEDİYE BAŞKANIMIZ HASAN HÜSEYİN KÖSE;


                          Burada, öncelikle Veli Baba SULTAN Felsefesini ve ULUĞBEYLİLİK Kültürünü yaşatmak için emek sarfeden ve ULUĞBEY’e hizmeti geçen  Belediye Başkanlarına yapmış olduğu hizmetleri ve emekleri için teşekkür ediyorum.

                          Yeni seçilen Belediye Başkanımız Hasan Hüseyin KÖSE;

                    Kasabamızda halen ismi çok büyük bir saygınlıkla anılan, Kasabamızın  Postnişin Dedelerinden Veysel Hoca(DEDE) Ocağından gelmektedir. Kendisi Veysel DEDE’nin kız evladının öz torunudur. Veysel DEDE yaşadığı dönemde içinde ki insan sevgisi, yüksek hoşgörüsü, özümsediği Veli Baba SULTAN felsefesi ve Ehlibeyt sevgisiyle,  ULUĞBEY Halkının çok büyük sevgisini kazanmıştır. Yaşamı boyunca Talip Canlarına yol göstermiş ve içinde ki ilahi Ehlibeyt aşkını yansıtmıştır. Veysel DEDE o dönemde çevresine yaydığı Aydınlanma ışığı nedeniyle Veysel Hoca olarak anılmaktadır. Hasan Hüseyin Abi’de Büyükdedesi Veysel Hoca(DEDE)’nin yolunda Kendisini tamamen Alevilik, Bektaşilik, Oniki İmamlar, Ondört Masumu Paklar, Onyedi Kemerbestler, Kırklar, Yediler, Nuru Nebi Keremi Ali, İmamı Hasan, İmamı Hüseyin, Ehlibeyt ve Veli Baba Sultan yoluna adamış, çok değerli bir Can’ımızdır. Ağabeyi Mehmet KÖSE; Veysel Hoca(DEDE) ocağının MÜRŞİTLİK DELİL’ini( MEŞALESİ’ni) yıllar sonra yeniden yakarak önce DEDELİK Postuna ve daha sonra MÜRŞİTLİK  postuna oturmuş olup halen Kasabamızın Mürşidi Mehmet KÖSE DEDE’dir.

                           Belediye Başkanımız Hasan Hüseyin Abi;  Uzun yıllardan beri yurt dışında çalıştıktan sonra ULUĞBEY ve ULUĞBEYLİLİK Sevgisi nedeniyle; doğup büyüdüğü  Veli Baba Sultan topraklarına geri dönerek katıldığı seçim sonucu hizmet aşkıyla Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır. Belediye Başkanımızı bu sayfada Onurlandırmamın en büyük nedeni;  AVRUPA BİRLİĞİ Fonundan  karşılanmak üzere Veli Baba SULTAN’a  hibe yardım konusunda yapmış olduğu çok başarılı girişimleri, Senirkent Kaymakamımız Sayın Niyazi ERTEN Bey ve üst düzey yöneticilerle yapmış olduğu olumlu görüşmeler ve Veli Baba Sultan Dergahının Müze haline getirilmesi, Veli Baba Sultan Dergahına bir aşevi yapılması, Veli Baba Sultan Dergahına bir misafirhane yapılması, Veli Baba Sultan Türbesinin yeniden düzenlenerek, Amcası Macaristan’da ki  Gül Baba’nın Külliyesi gibi Uluslararası tanıtımının yapılması, Festival alanının, sahnenin ve çevresinin gelen konuklara yaraşır biçimde restore edilmesi, Festival alanının tabanının  döşenmesi, Cemevinin restorasyonu  gibi acil yapılması gerekenler konularda yapmış olduğu çok önemli kişisel emekleri ve çabalarıdır. Bu hususta yapılacak tüm masrafların AVRUPA BİRLİĞİ Fonundan karşılanması ile ilgili önemli gelişmeler sonucunda belirli bir aşamaya gelinmiştir. Tabii ki bunların hepsinin en kısa sürede yapılması için sadece  Başkanımızın tek başına özverili olarak çabaları yanında bizlerinde çok büyük destekleri gerekmektedir. Yeni seçilen Belediye Başkanımız ve Belediye MECLİSİ  ile beraber, Belediye Başkan Yardımcısı  Süleyman BAYRAK Abi ve ULUĞBEY Halkı omuz omuza vererek büyük bir azimle birlikte çalışacaktır. Burada gurbette yaşayan Tüm ULUĞBEY’lilere de çok büyük görevler düşmektedir. Şöyle ki Avrupa Birliğinden alınacak desteğin yanında, maddi durumu iyi olan Veli Baba SULTAN sevdalısı ULUĞBEY’lilerde kollektif bir dayanışma ruhuyla çok kısa sürede, çok büyük başarılar gerçekleştirebiliriz. Gün birlik olma, beraber olma, ULUĞBEY için seferber olma günüdür. ULUĞBEY için en küçük bir emeği bile geçecek olan CANLARIN  başımızın üstünde yeri vardır. Bu konuda tüm Veli Baba SULTAN sevdalılarına inancımız sonsuzdur.

                               ULUĞBEY’imizde bundan evvel ki yıllarda da bu dayanışma fazlasıyla sergilenmiştir. Bu dayanışmayı büyük bir  gayretle yapan, her türlü zorluğa rağmen ULUĞBEY’imizi bu günlere taşıyan tüm CAN’larımız, Evlatlarımız, Dervişlerimiz, Ozanlarımız, Rehberlerimiz, Dedelerimiz, Mürşitlerimize çok minnettarlık duyuyoruz, Hepsinin hizmetleri kabul, muratları hasıl olsun. Ayrıca burada Kadınlarımıza ayrı bir sayfa açmak istiyorum. Ayn-i Cemlerde, Veli Baba Sultan Anma Gecesi ve Pilav Festivalinde, Hıdır Ellezde, Nevruzda, Türbede verilen yemeklerde, hayatımızın her anında , her saniyesinde daha ismi saymakla bitmeyen her yerde Onların çok büyük emekleri ve hizmetleri vardır. Onlar bizim her zaman Yıldızımız, Güneşimiz, Canımız, Annemiz, Ablamız, Bacımız, Kızkardeşimiz, Ana Sultanımızdır. Her şeyimizi Onlara borçluyuz, bizleri yoktan vareden, dünyaya getiren, her türlü fakirliğe rağmen ULUĞBEY’in kuruluşundan beri, bizleri el kapılarına muhtaç etmeyen, binbir zorlukla yokluklara göğüs gererek okutan ilim, irfan sahibi yapan Analarımız..… Onların bu büyük özverileri sayesinde,  ULUĞBEY TOPLUMU Öğrenim görme ve okuma oranı olarak  Türkiye’de ilk sıralardadır ve bu trend daha da artarak devam etmektedir. Çocuklarımızın, ağabeylerimizin, Büyüklerimizin ve bizlerin öğrenim görmesinde en büyük etmen Annelerimizin, bizlerin üzerinde ki cefakar ve çilekeş emekleri, diğer bir tabirle saçlarını süpürge yapmalarıdır. Bizler hastalandığında günlerce uyumayan ama kendileri  hastalandıklarında  kimseye belli etmeden acılarını ve dertlerini içine atan onlar… Ne Mutlu bizlere ki bizler böyle Asil ve Onurlu Anaların evlatlarıyız.. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Onun içindir ki bizim felsefemizde 1400 yıldır Kadınlarımızın başımızın üstünde yeri vardır. Onlar bizim her şeyimiz, Ana Sultanlarımızdır. Onlar övünç kaynağımızdır. Onun içindir ki bizim toplumumuzda kadın ile erkek eşittir. Kadın, erkek ayrımı yoktur. Hepimiz aynı nazarla bakarız, bütün CAN’ları insan olarak görürüz. Ana felsefemiz İnsan Sevgisi üzerinedir.

                        Cumhuriyetin kalkınma döneminde ULUĞBEY İLKOKULU yapılırken, o günlerin zor koşullarında erkeklerle beraber en fazla kadınlarımız çalışmıştır.  Veli Baba Sultan felsefesiyle yetişen ve hep aydınlıktan ve aydınlanmadan yana olan kadınlarımız AYDINLANMADA da hep en önde olmuştur. Yüksek öğrenim gören gençlerimizin çoğunluğu yine kadınlarımızdır. Onlarla bu nedenle de çok gurur duyuyoruz. Onlar varsa bizler varız. Her şeyimizi onlara borçluyuz. Uluğbey Halkının kadınlarına verdiği değer  daha da artarak devam etmektedir. Aynı zaman da Bektaşilik felsefesinden  gelen bu öğreti ve bu düstur; Onların yolunu her zaman, aydınlık ve çağdaşlıktan yana kılacaktır. Geçmişten gelen  Veli Baba Sultan’ın çevresine yaydığı aydınlanma ve çağdaşlık ışığı nedeniyle kadınlarımız her zaman ve ebediyen Güneşimiz olacaktır.

                    Uluğbey topraklarında doğup, Uluğbeylilik kültürüyle yetişmiş, halen kasabada yaşayan veya kasaba dışında Anadolu’nun diğer kentlerinde ve yurt dışında yaşayan tüm Uluğbeyliler ve onların çocukları, torunları veya yakın evlatları; ULUĞBEY’e sahip çıkma ve  Veli Baba SULTAN kültürünü yaşatma konusunda yeni seçilen Belediye Başkanımıza ve yapılacak tüm yatırımlara sahip çıkacaklardır. Konukseverlik ve Kasaba’ya Festivalde gelen konuklarını ağırlama hususunda da, çok üstün sahiplenme ve ilgi gösterme gibi mükemmel özelliklere sahip olan ULUĞBEY HALKI; Festival döneminde yaptığı yardımlar ve bağışladığı kurbanlarla Tüm Anadolu’ya “ Böyle küçük bir Kasaba bu Festivali Devletten destek almadan her yıl  nasıl başarıyor” diye gıpta ettirmektedir. Veli Baba SULTAN Kültürüyle yetişmiş Tüm CANLAR ve onların çocukları, torunları ve yakın evlatları; konukseverlik hususunda, misafirlerini ağırlama ve yardımlaşma hususunda üstün meziyetlere ulaşmışlar ve Tüm Akdeniz ahalisinde medar-ı iftarla anılır olmuşlardır.

                    Önümüzde ki süreçte de çok güzel yarınlar bizleri beklemektedir. ULUĞBEY dışında başka İllerde evleri, yazlıkları olan Veli Baba SULTAN Topraklarının sevdalıları bile, daha fazla hasrete dayanamayıp sonuçta yine ULUĞBEY özlemiyle ULUĞBEY’ e geleceklerdir. Eğer ilerde gerçekten mutlu bir şekilde yaşayabileceğimiz ULUĞBEY düşlüyorsak, şimdiden seferber olmalıyız.

                      Gurbette yaşayan Hemşehrilerimiz; sadece yazın izine geldiklerinde kısa bir süre ikamet edeceği bir yer olarak değil, 12 ay yaşanılabilir bir ULUĞBEY için seferber olmalıdır. Gurbette yaşayan Hemşehrilerimiz; Yazın Veli Baba SULTAN Anma gecesi ve pilav festivalinde, Veli Baba SULTAN’a yaraşır hiç tozu olmayan etrafı ve meydanı düzenlenmiş, tabanı  döşenmiş, sahnesi yeniden düzenlenmiş,  tertemiz bir festival alanı istiyorsa seferber olmalıdır. Gurbette yaşayan Hemşehrilerimiz; restorasyonu tamamlanmış, tamir ve bakımları yapılmış, tüm yerli ve yabancı konuklara hizmet edebilecek bir CEM EVİ istiyorsa seferber olmalıdır. Gurbette yaşayan Hemşehrilerimiz; Türbesi restorasyon yapılmış, içinde bir aşevi, misafirhanesi, kütüphanesi bulunan Veli Baba SULTAN KÜLLİYESİ istiyorsa seferber olmalıdır. Gurbette yaşayan Hemşehrilerimiz; Uluslararası  üne kavuşabilecek bir Veli BABA SULTAN MÜZESİ istiyorsa seferber olmalıdır. Kısaca hepimizin özlediği ve düşlediği bir ULUĞBEY istiyorsak seferber olmalıyız. Günümüzde bütün fırsatlar bizim lehimize gelişmektedir. Çok yakın bir süreçte Kasabamız Köye dönüştürülme tehlikesini atlatmış olup halen Belde olarak Belediye yapısıyla hizmetine devam etmektedir. Böyle bir tehlikenin tekrar yaşanmaması için burada Tüm ULUĞBEYLİ CANLARA düşen görev, en kısa sürede Hemşehrilerimizin ikametlerini ULUĞBEY’e aldırmalarıdır. Bu görev gerçekten çok önemli olup, yargı kararıyla Belediye statüsü devam eden Kasabamızı ilerde yine aynı tehlike beklemektedir. Hemşehrilerimizin bu hususta duyarlı olacakları muhakkaktır. İkamet kaydını ULUĞBEY’e aldıracak Tüm CANLARA  şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Sağolun, varolun. Ayrıca en Küçüğünden, en  Büyüğüne; Kasabamıza katkıyı amaçlayan Tüm CANLARA’ da , ULUĞBEY’i çok seven bir hemşehriniz olarak minnettarlarımı sunuyorum.

                         Veli Baba SULTAN’ın yaşadığı dönem ve OZANLIĞI, ŞAİRLİĞİ, DERVİŞLİĞİ, DEDELİĞİ, MÜRŞİTLİĞİ, KERAMETLİLİĞİ ile ilgili bilgileri kısaca Veli Baba SULTAN sayfasında özetlemiştim. Veli Baba SULTAN’ı tüm dünyaya anlatabilmemiz ve uluslararası bir Veli Baba SULTAN Anma Törenleri düzenlememiz, Festival etkinliklerini en az 3 güne çıkarmamız içinde Tüm CANLARIN görev alması gerekmektedir. Veli Baba SULTAN şimdiye kadar binbir emekle tanıtılmış olsa da O’nun ününe yaraşır daha görkemli tanıtımlar yapılmalıdır. Tarihte ki çok yalın bilgiler bile çok CAN tarafından bilinmemektedir. Veli Baba SULTAN’ın yaşam tarzı, hümanist felsefesi, barışçıl yapısı  tam olarak anlatılamadığı için günümüzde, Makam olarak onunla aynı mertebede olan diğer Sultanlar isim olarak daha çok öne  çıkmıştır. Veli Baba Sultan’la aynı dönemde yaşamış ve en önemlisi Veli Baba SULTAN Topraklarında yetişmiş DEDELER, BABALAR ve SULTANLARA sahip çıkamadığımız için başka diyarlarda ön plana çıkmışlardır. Örneğin bu Babalardan Gül BABA Merzifonlu olarak bilinmesine rağmen, yeni belgelere göre Doğum yeri Isparta İli Uluborlu İlçesi İlegüp Köyündendir. Yani doğma büyüme ULUĞBEYLİDİR. Gül BABA Yeğeni Veli Baba SULTAN ile aynı dönemde yaşamış ve 1531 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın daveti üzerine Budin’e gönderilmiş ve burada bir Tekke kurarak, Bektaşi hoşgörüsüyle kısa zamanda Budin halkının sevgisini kazanmıştır. Yeğeni Veli Baba SULTAN gibi barışçıl ve hümanist yapısıyla tüm Balkanlarda sözü dinlenir bir Bektaşi Ereni olmuş ve ünü dünyaya yayılmıştır. Günümüzde Gül BABA olarak bilinen Gül DEDE 1541 yılında 1 eylül günü Budin savaşında şehit düşmüştür.  Veli Baba SULTAN’da ULUĞBEY Topraklarında yaşadığı dönemde en az amcası Gül BABA kadar ilim, irfan sahibi olarak postnişin makamına oturması, keramet göstermesi ve Akdeniz yöresinde çok sevilen bir Baba SULTAN olmasına rağmen, günümüzde tüm Dünyada amcası kadar bilinmemektedir. Veli Baba SULTAN’ın tanıtımıyla ilgili olarakta bütün CANLARIN seferber olması gerekmektedir. Aynı dönemde yaşayan Dedelerden GARİP DEDE’de bir Anadolu Ereni olup  Veli Baba Sultan topraklarında yetişmiş ve Veli Baba SULTAN’la aynı dönemde yaşamış  olmasına rağmen mezarı İstanbul Çekmece’de olduğu için ULUĞBEY’le olan ilgisi bilinmemektedir. Bu hususta da bizlere ve evlatlarımıza da çok büyük görevler düşmektedir.

                Bu arada ULUĞBEY’imize hizmet için yardımlarını esirgemeyen Senirkent Ç.P.LİSESİ  Müdürü ve Yöneticilerine Belediye Başkanımız adına teşekkür ediyor, kalp krizinden vefat eden Uğur TAŞ Öğretmenimizin yakınlarına ve Milli Eğitim Müdürlüğü Camiasına başsağlığı diliyorum.

                Önümüzde ki çok yakın günlerde; Veli Baba SULTAN CANLARININ kaynaştığı, dayanışmaların çok yoğunlaştığı, Veli Baba Sultan Dergahının Müze haline getirildiği, Veli Baba Sultan Dergahına bir aşevinin, kütüphanenin ve misafirhanenin yapıldığı, Veli Baba Sultan Türbesinin şanına yaraşır bir biçimde yeniden düzenlendiği , Veli Baba Sultan’ın Amcası Macaristan’da ki Gül BABA gibi  Uluslararası tanıtımının yapıldığı, Festival alanının ve sahnenin gelen konuklara yaraşır biçimde restore edildiği, Festival alanının tabanının  döşendiği, Cemevinin restorasyonunun yapıldığı güzel günlerin özlemiyle, TÜM CANLARI ULUĞBEY’e sahip çıkmaya ve Veli Baba SULTAN Topraklarında buluşmaya davet ediyorum.

Bu arada Veli Baba SULTAN’ın ve Gül BABA’nın seceresiyle ilgili kısa bilgiler sunmak istiyorum.

 

 SEYİT VELİ BABA SULTANIN SECERESİ;

                     

                    Seyit Veli Baba SULTAN; 12 İmamlardan 4. İmam Zeynel ABİDİN’in torunlarındandır. 10. Göbekten Atası Hasan GAZİ’dir. Hasan GAZİ, Hüseyin GAZİ’nin kardeşi olup, Battal GAZİ’nin de amcasıdır.

                     Doç. Dr. Bedri NOYAN Dede BABA’ nın Veli BABA Menakıpnamesinde; sırasıyla:

1-      Hasan GAZİ,

2-      Oğlu Hüseyin Gazi PAŞA,

3-      Oğlu Ali ZAHİT,

4-      Oğlu Zeydi ŞEHİT,

5-      Oğlu Cafer-i Sadık ALEVİ,

6-      Oğlu Uzun ER( Kabri Uluğbey’in batısındadır),

7-      Oğlu Cafer-i Külli BATTAL,

8-      Oğlu Yalıncak BABA( Kabri Arablar mezarlığında)

9-      Oğlu Veliyittin GAZİ( Kabri Veli Baba SULTAN Türbesindedir)

10-  Oğlu Hüseyin Veli DEDE,

11-  Oğlu Seyit Veli Baba SULTAN( Kendi adına inşa edilen  görkemli Türbesinde yatmaktadır. Türbesini ziyaret eden tüm Can’lar tarafından dertlere derman olduğu bilinmektedir.)

 Veli Baba SULTAN’ın babası Hüseyin Veli DEDE 1538 yılında Kanuni Sultan SÜLEYMAN’ın döneminde PREVEZE Deniz Savaşına katılmış ve göstermiş olduğu çok büyük kahramanlık ve kerametlerle savaşın kazanılmasında etkili olmuştur. Savaşta şehit düşen Hüseyin Veli DEDE anısına savaşta gösterdiği kahramanlıkları nedeniyle, Cezayir’ de deniz kenarında Veli Dede Türbesi yaptırılmıştır.

 

                       Gül BABANIN  SECERESİ;

 

            Veliyittin GAZİ’ NİN 2. oğlu Cafer olup lakabı Gül BABA’dır. Aynı zaman da Veli Baba SULTAN’ın amcasıdır. Gül BABA’ da Kanuni Sultan SÜLEYMAN tarafından Balkanlara gönderilmiş olup, çevresine yaydığı aydınlanma ışığı ve hümanist yapısıyla; Bektaşiliğin Balkanlarda yayılmasında etkili olmuştur. Gül BABA Dedelik tacına taktığı gül nedeniyle Gül BABA lakabıyla anılmıştır. Macaristan’da katıldığı savaşta cengaverlik göstermiştir. Savaşta şehit düşmüş, o zamanın şartlarında Veli Baba SULTAN topraklarına getirilip defnedilmesi mümkün olmadığı için Macaristan’ da çok yüksekçe bir tepede defnedilmiştir. Veli Baba SULTAN Türbesinin içinde ki şu anda Veli BABA Yurdu Toprağı konulan ve açık olan makber Gül BABA için yapılmış ve onun anısına boş olarak bırakılmıştır. Bu makber halen açık olarak Türbede bulunmaktadır. Gül BABA’nın şehit düşmesinden sonra  kabri Türbe haline getirilerek Gül BABA Türbesi olarak anılmıştır. Gül BABA’nın Balkanlarda ki diğer bir lakabı da Gül DEDE’ dir. Veliyittin GAZİ’nin 3. oğluda Ali BABA’da Veli Baba SULTAN’ın Amcasıdır. Romanya’nın ULUĞBEY şehrinde şehit düşerek orada defnedilmiştir. Türbesi oradadır.

                Veli Baba SULTAN ve Onların Ataları bizim en büyük hazinedarlarımızdır. Onların ONURLULUĞU, ERDEMLİLİĞİ, CENGAVERLİLİĞİ, POSTNİŞİNLİĞİ, ERENLİĞİ ve  KERAMETLİLİĞİ ve Tarihte ki başarılarıyla ne kadar övünsek azdır. Böyle ATALARIN torunları olduğumuz için sonsuz gurur duyuyoruz ve övünüyoruz ve övünmekte de haklıyız. Çünkü bu topraklarda doğmak ve yaşamak bir ayrıcalıktır. Dünyada 3 yeşil eşiği bulunan yerlerden birisi de Veli Baba SULTAN topraklarıdır. Bu toprakların ve Atalarımızın kıymetini bilmek ve gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcudur.

                 Ne Mutlu! Seyit Veli Baba SULTAN’ lıyım diyenlere…

                 Ne Mutlu! Seyit Veli Baba SULTAN’ı ve ULUĞBEY’ i sevenlere…..

 

               Ne Mutlu! ULUĞBEYLİLİK KÜLTÜRÜ ile büyüyen ve ULUĞBEY’e sahip çıkan Tüm CANLARA…………..  Saygı ve sevgilerimle hoşçakalın. Veli TÜRKARSLAN

 

© 2008 Veli Turk Arslan Tüm Hakları Saklıdır                         Tasarım: Ajfe.Net