Veli TÜRKARSLAN:  WEB SİTEME HOŞ GELDİNİZ  
 

       MADEN ÇİZİMLERİM

     YERİN YÜZLERCE METRE ALTINDA ÇALIŞIRKEN ŞEHİT OLAN TÜM MADENCİLERİN ANISINA ÇİZMİŞ OLDUĞUM MADENCİLİK RESİMLERİM;

       MADENDE ÇALIŞIRKEN;ÇALIŞILAN KISMIN TAVANINDA TAHKİMAT MALZEMESİ OLARAK ÇAM,MEŞE CİNSİ AĞAÇ MALZEME KULLANILMAKTA OLUP, BU MALZEMELER BELLEME, SARMA, KAMA, FIRÇA vs.OLARAK ADLANDIRILMAKTADIR.

       AYAK OLARAK TABİR EDİLEN ve İŞÇİNİN KÖMÜR ÜRETİMİ YAPTIĞI YERİN ARKA KISMINDA İSE TAHKİMAT MALZEMESİ OLARAK, KAYIN, GÜRGEN CİNSİ SERT AĞAÇLAR KULLANILMAKTA ve DOMUZDAMI OLARAK ADLANDIRILMAKTADIR.

       DÜNYANIN EN KUTSAL ve ZOR İŞİNİ YAPAN YER ALTINDA ÇALIŞAN MADEN EMEKÇİLERİ; İŞCİSİYLE, NEZARETÇİSİYLE, TEKNİKERİ ve MÜHENDİSİYLE,GERÇEK  BİR EMEK,PROLETERYA ÇİZGİSİNDE, DOSTLUK ve KARDEŞLİK DAYANIŞMASI İÇİNDE BİRLİKTE ÇALIŞMAKTADIRLAR.

      MADENCİ RESİMLERİNİ ÇİZERKEN;ARINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN, ÇALIŞTIĞI KISIMDA Kİ AYRINTILARI DAHA BELİRGİN HALE GETİRMEK İÇİN, ÇALIŞILAN YERDEN KESİTLER HALİNDE ÇİZİMLER YAPTIM.

       YER ALTINDA ÇALIŞIRKEN, HER TÜRLÜ METAN GAZI, KARBONMONOKSİT GAZI, GAZ PATLAMASI,KÖMÜR TOZU PATLAMASI, METAN DRENAJI, TOZ, RUTUBET, SOĞUK, NEM, KARANLIK vs. ŞARTLARA ve DOĞA ŞARTLARINA KARŞIDA MÜCADELE EDEN TÜM MADENCİLER ONURLU BİR İŞİ YAPMANIN GURURU İÇİNDE ÇALIŞIRLAR. HER TÜRLÜ OLUMSUZLUĞA KARŞI SONUNA KADAR DİRENİRLER.TÜM EMEKÇİ MADENCİLER, YER ALTINDA HİÇ KORKMADAN, HİÇ YILMADAN ÖLÜMÜNE ÇALIŞIRLAR.

         KÖMÜRDE ÜRETİM YAPARLARKEN, BİR MADENCİNİN YAVUKLUSUNUN KOYNUNA GİRER GİBİ, KÖMÜRÜN DİLİNDEN ANLAYARAK ÇALIŞIRLAR. KÖMÜRE KARŞI HOYRATÇA  DAVRANIRLARSA KAZALANACALARINI  ve YAPACAKLARI EN KÜÇÜK HATADA KÖMÜRÜN ONLARDAN ÖCÜNÜ ALACAĞININ BİLİNCİYLE HAREKET EDERLER.

        TÜM MADENCİLERİN NAZARINDA KÖMÜRDE BİR CANLI GİBİDİR. EĞER ONUN DİLİNDEN ANLAYARAK ÇALIŞIRSAN, O DA HİÇ SESİNİ ÇIKARMAZ. AMA ONU ANLAMADAN ve KURALLARA UYGUN ÇALIŞMAZSAN, O BUNU HEMEN ANLAR ve SANKİ SANA TUZAK KURAR.ARTIK ARKASINDAN GRİZU PATLAMASI MI OLUR!, TOZ PATLAMASI MI OLUR!,  NE YAPACAĞI BELLİ OLMAZ. ANINDA ÖCÜNÜ ALIR. GRİZU PATLAMASINDA İKİBİN DERECE SICAKLIK ve ON MİSLİ BASINÇ AÇIĞA ÇIKAR. ÖNÜNE GELENİ YAKAR,KAVURUR, HİÇ KİMSEYE ACIMAZ.ANINDA BİR CELLATA DÖNÜŞÜR. ÖNÜNE GELEN BÜTÜN MADENCİLERİ YOK EDER.  RAYLARI, DEMİRYOLLARI  ve BÜTÜN MEKANİK MALZEMELERİ  EĞER, BÜKER, KOCA LOKOMOTİFLERİ, VAGONLARI SAVURUR ATAR, TAŞ ÜSTÜNDE TAŞ BIRAKMAZ.ORTALIĞI TOZ,TUFANA KARIŞTIRIR, BÜTÜN BUNLARDAN SONRA İNTİKAMI YİNE DE BİR TÜRLÜ BİTMEK BİLMEZ.GRİZU PATLAMASININ ARDINDAN  ORTAMDA BULUNAN KÖMÜR TOZLARI DA PATLAMAYA  BAŞLAR. ISI İKİBİNBEŞYÜZ DERECEYE KADAR ÇIKAR ve BUNUNLA BİRLİKTE HER YER ZEHİRLİ KARBONMONOKSİT GAZIYLA DOLAR. HAVA DÖNÜŞ YOLLARINDA SAĞ KALAN MADENCİLER KALDIYSA ONLARIN CANINI DA BU ZEHİRLİ GAZ ALIR. HİÇ BİR ZAMAN AFFI OLMAZ,KÖMÜRÜN. MUTLAKA AMA MUTLAKA ÖCÜNÜ ALIR.

     BU ARADA ÖNCE Kİ YILARDA KOZLU, ARMUTÇUK ve AMASRA KÖMÜR OCAKLARINDA MEYDANA GELEN GRİZU PATLAMALARINDA  ŞEHİT OLAN TÜM MADEN ŞEHİTLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUM. RUHLARI ŞAD OLSUN.

      SONUÇ OLARAK; ETİN TIRNAKTAN AYRILDIĞI GİBİ, KÖMÜRDE BULUNDUĞU YERDEN SÖKÜP ALINIRKEN, TÜM MADENCİLERE SONUNA KADAR DİRENİR.AMA ONUN DİLİNDEN ANLAYARAK, ONU HİÇ ÜZMEDEN, SEVGİYLE ONA SAYGI DUYARAK ÇALIŞIRSAN,O BUNU ANLAR ve SANA FAZLA DİRENMEDEN HEMEN TESLİM OLUR.YETER Kİ İŞGÜVENLİĞİ KURALLARINA UYARAK SEVGİYLE ÇALIŞ. İYİ MADENCİLER BUNU BİLEREK ÇALIŞIRLAR ve KESİNLİKLE KAZALANMAZLAR. FAKAT UYKUSUZ, YORGUN, TEDİRGİN, CESARETSİZ, ENDİŞELİ ve DALGIN ÇALIŞAN MADENCİLER OLURSA, KÖMÜR; HİÇ BIKMADAN , USANMADAN BÜYÜK BİR SABIRLA ve SONUNA KADAR BUNLARIN HATA YAPMASINI BEKLER ve İLK HATALARINDA DA HEMEN ÇOK KÖTÜ BİR ŞEKİLDE ÖCÜNÜ ALIR. YAPILAN HATANIN BEDELİNİ ANINDA ÖDETİR.

      YERALTINDA ÇALIŞAN TÜM MADENCİ DOSTLARA DIŞARIDA KENDİLERİNİ BEKLEYENLERİNİ UNUTMAMALARINI ve EMEĞİNİN GÜCÜNÜN FARKINA VARARAK ÇALIŞMALARINI DİLİYORUM.

      ÇİZMİŞ OLDUĞUM RESİMLERDE, YERALTINDA ÇALIŞIRKEN ŞEHİT OLAN, TÜM EMEKÇİ ve PROLETER MADENCİLERİN RUHLARINI YAD EDEBİLDİYSEM,  KENDİMİ BAHTİYAR HİSSEDERİM. NE MUTLU! DÜNYANIN HER YERİNDE ve YURDUMUZUN  BÜTÜN MADENLERİNDE YERİN BİNLERCE METRE ALTINDA, ALINTERİYLE, EMEĞİYLE, ONURUYLA ÇALIŞAN ve TIRNAKLARIYLA SÖKE SÖKE KÖMÜR ve MADEN ÇIKARAN TÜM EMEKÇİ MADENCİLERE.....

© 2008 Veli Turk Arslan Tüm Hakları Saklıdır                         Tasarım: Ajfe.Net